Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд стейкхолдерів | Глава 28. Захист споживачів і охорона здоров’я

Інституції та законодавча база. Урядова координація:

Міністерство економіки України є найвищим урядовим органом, відповідальним за захист прав споживачів.

Втім, безпосередньо питаннями захисту споживачів і ринковим наглядом в Україні займається центральний орган виконавчої влади Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба). Орган був утворений у 2014 році на базі реформованої Державної ветеринарної та фітосанітарної служби. У складі служби працює Департамент міжнародного співробітництва, торгівлі та комунікацій. Серед його завдань – координація роботи щодо виконання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. З 2020 року департамент очолює Владислава Магалецька.

У сфері охорони здоров’я центральним урядовим органом координації є Міністерство охорони здоров’я. Очолює міністерство з 2021 року Віктор Ляшко. Посаду заступника Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції посідає Марина Слободніченко. У структурі міністерства діє управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції під керівництвом Лесі Українець.

Законодавча база:

У 2023 році був ухвалений новий базовий закон про захист прав споживачів, основною метою якого було наближення національного законодавства до законодавства ЄС.

Закон про основи законодавства України про охорону здоров’я був ухвалений 1993 року. З того часу у нього вносились численні правки.

На законодавчому рівні сферу захисту споживачів координує комітет з питань економічного розвитку. А сферу охорони здоров’я – комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (очолює Михайло Радуцький).

Механізм громадського контролю

Найвпливовішими українськими громадськими організаціями з експертизою у сфері охорони здоров’я є:
Пацієнти України
Фонд Таблеточки
Український центр охорони здоров’я
тощо.

У структурі МОЗ функціонує Громадська рада для консультацій із громадськістю.

Організаціями з експертизою у захисті прав споживачів в Україні є:
Союз споживачів України
Центр Експертиз ТЕСТ
ВГО “Споживча Довіра
тощо.