Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд стейкхолдерів | Глава 15. Енергетика

Інституції та законодавча база

Урядова координація: 

Найвищим урядовим органом, що займається енергетичною політикою є Міністерство енергетики України. З 2021 року посаду міністра енергетики займає Герман Галущенко, а посаду заступника міністра з питань євроінтеграції – Ярослав Демченков. Також у складі міністерства працює директорат з питань європейської інтеграції.

Незалежним державним органом регуляції у цій галузі є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). 

Державну політику у сфері нагляду у галузі реалізовує Державна інспекція енергетичного нагляду України – центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики. Зокрема, інспекція відстежує дотримання вимог щодо технічної експлуатації електричних станцій та мереж, технічного стану електричних установок і мереж. 

За цілісну державну політику у сфері енергоефективності та енергозбереження відповідає Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) – центральний орган виконавчої влади.

Законодавча база:

Новий базовий закон про ринок електричної енергії України (№ 4493)  був прийнятий у 2017 році. Останні зміни у нього вносились у 2023 році.

Центральним законодавчим органом у галузі є комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Очолює комітет нардеп Андрій Герус.

Механізми громадського контролю

При міністерстві енергетики функціонує громадська рада, консультативно-дорадчий орган.

Серед найвпливовіших громадських організацій та експертних груп із компетенцією у сфері:
Dixi Group
Центр глобалістики “Стратегія ХХІ”
Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку
Асоціація “Енергоефективні міста України” (АЕМУ)
Національний інститут стратегічних досліджень