Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд стейкхолдерів | Глава 20. Підприємництво та промислова політика

Інституції та законодавча база

Урядова координація: 

За впровадження реформ, пов’язаних із підприємницькою та промисловою політикою в Україні, відповідальні відразу три міністерства — Міністерство економіки, Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України та Міністерство аграрної політики та продовольства України.

Міністром економіки України та першим віцепрем’єр-міністром наразі є Юлія Свириденко. В апараті міністерства функціонує Департамент економічного співробітництва з Європейським Союзом та країнами світу.

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості очолює з березня 2023 року Олександр Камишін. Сергій Боєв є заступником Міністра з питань європейської інтеграції.

Міністерство з аграрної політики з 2022 року очолює Микола Сольський. У складі міністерства функціонує Департамент міжнародної співпраці та євроінтеграції, а в його складі, своєю чергою, відділ з питань європейської інтеграції.

Післявоєнним відновленням України (у тому числі відновленням промислової інфраструктури) буде займатись створене у 2023 році Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури. Відомство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віцепрем’єр-міністра з відновлення України. Установа була створена на базі Держагентства інфраструктурних проєктів та Держагентства автомобільних доріг.

Регуляцією політики конкуренції в Україні займається Антимонопольний Комітет України — створений у 1993 році державний орган зі спеціальним статусом, що має забезпечувати державний захист конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Установа контролюється Президентом України та щорічно звітує перед парламентом.

Законодавча база:

Закон України про підприємництво (№ 698-XII) був прийнятий у 1991 році. Останні зміни у нього вносились у 2011 році.

Механізми громадського контролю

При міністерствах економіки, стратегічних галузей промисловості та аграрної політики функціонують громадські ради – колегіальні виборні консультативно-дорадчі органи.Серед провідних громадських організацій у галузі:
EasyBusines
Industry4Ukraine
Центр економічної стратегії
Національний інститут стратегічних досліджень
Інститут економічних досліджень і політичних консультацій