Огляд стейкхолдерів | Глава 15. Енергетика
Інституції та законодавча база
Урядова координація:
Найвищим урядовим органом, що займається енергетичною політикою є Міністерство енергетики України. З 2021 року посаду міністра енергетики займає Герман Галущенко, а посаду заступника міністра з питань євроінтеграції – Ярослав Демченков. Також у складі міністерства працює директорат з питань європейської інтеграції.
Незалежним державним органом регуляції у цій галузі є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Державну політику у сфері нагляду у галузі реалізовує Державна інспекція енергетичного нагляду України – центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики. Зокрема, інспекція відстежує дотримання вимог щодо технічної експлуатації електричних станцій та мереж, технічного стану електричних установок і мереж.
За цілісну державну політику у сфері енергоефективності та енергозбереження відповідає Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) – центральний орган виконавчої влади.
Законодавча база:
Новий базовий закон про ринок електричної енергії України (№ 4493) був прийнятий у 2017 році. Останні зміни у нього вносились у 2023 році.
Центральним законодавчим органом у галузі є комітет ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Очолює комітет нардеп Андрій Герус.
Механізми громадського контролю
При міністерстві енергетики функціонує громадська рада, консультативно-дорадчий орган.
Серед найвпливовіших громадських організацій та експертних груп із компетенцією у сфері:
Dixi Group
Центр глобалістики “Стратегія ХХІ”
Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку
Асоціація “Енергоефективні міста України” (АЕМУ)
Національний інститут стратегічних досліджень